Diş Eti Hastalıkları – Periodontal Hastalıklar – Periodontoloji

Dişeti hastalıkları dişi çevreleyen dokularda (diş eti, alveol kemik) meydana gelen iltihabi hastalıklardır. Hastalığın ilerlemesiyle beraber bireyler dişlerini kaybetmekte veya çiğneme kalitesi oldukça düşmektedir. Diş eti hastalıklarının tedavisi dişlerin ağızda kalma süresini arttırmakta ve hastaya konforlu bir çiğneme sağlamaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Dişeti hastalıkları genelde şiddetli ağrısı, şişlik vs gibi durumlarla görülmediği için hastalar tarafından geç farkedilir. Geç farkedildiğinde ise dişlerin kaybına yol açmakta ve tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden düzenli hekim kontrolleri çok önemlidir. Ayrıca aşağıdaki belirtiler görüldüğünde geç kalınmadan muayene olunmalıdır.

  • Diş eti kanaması
  • Diş etlerinde renk değişikliği
  • Ağız kokusu
  • Dişlerde aralanma- yer değiştirme

Diş Eti Hastalığının Sebebi Nedir?

Dişeti hastalıklarının birincil nedeni temizlenemeyen bakteri plağıdır. Günlük ağız ve diş bakımının önemi bu açıdan çok önemlidir. Etkin fırçalama ve diş ipi vs. kullanmayan bireylerde diş yüzeyine yapışan bakteri plağı daha sonra temizlenemeyen bir hal alır ve hastalığın ilerlemesine sebep olur. Bunun dışında genetik , immünolojik ve çevresel faktörler (sigara, düzenli beslenme, stres) de hastalığın başlaması ve hızlı ilerlemesinde rol alır.