20 YAŞ DİŞLERİ – GÖMÜK DİŞLER – 20LİK DİŞLER

20 Yaş dişleri-gömük dişler- 20lik dişler 3. büyük azı dişlerimizdir. Çenemizde en geride kalan dişlerdir ve sürme yaşları nedeniyle bu şekilde adlandırılırlar. Normalde her bireyde 4 adet 20 yaş dişi bulunması gerekse de bazı kişilerde 2 adet bulunurken bazı kişilerde ise hiç oluşmazlar.

Genelde 20 yaş dişleri 20lik dişler sürmek için yeterli boşluk bulamazlar. Bu nedenle tam gömülü veya yarı gömülü kalırlar. Yarı gömülü 20 yaş dişleri 20lik dişler etraflarında sürekli plak birikimine neden oldukları için şiddetli ağrı, şişlik, ağız açmada zorluk ve yandaki komşu dişi çürütme gibi problemlere sıklıkla yol açarlar.

Tam gömülü 20 yaş dişleri 20lik dişler ise yıllarca problem çıkartmadan kalabilecekleri gibi, etraflarında kistik lezyonlar oluşturabilirler.

20 yaş dişlerinin 20lik dişlerin etrafında iltihabi bir durum başlamış ise bu durum antibiyotiklerle kontrol altına alınır ve daha sonra cerrahi bir operasyonla alınır.

20 Yaş Dişleri- 20lik Dişler Neden Çekilmelidir?

Tam olarak yerine sürmüş iyi fırçalanabilen çiğnemede etkili 20 yaş dişlerinin 20lik dişlerin çekimine gerek yoktur. Fırçalanamayan , yandaki dişleri çürütmüş veya çürütme riski olan, dişeti etrafında tekrarlayan enfeksiyonlara neden olan ve ortodontik problemlere yol açan 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Gömülü Dişler Nasıl Çekilir?

Gömülü dişler lokal anestezi altında cerrahi bir operasyonla çekilir. Hasta anestezi altında bilinci açık ancak acı duymayacak şekilde opere edilir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Neler Olur?

Diş çekimini takiben bölgede şişlik, kızarıklık, ağrı ve ağız açmada zorluk oluşabilir. Bu belirtilerin şiddetinin artması durumunda hekimle iletişime geçilmelidir.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

Bölgeye yerleştirilen tampon 30 dk ısırılmalıdır. Operasyon sonrası anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenmemelidir. Operasyonu takiben 24 saat boyunca sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı ve tükürülmemelidir. Hasta 24 saat boyunca tükürüğünü yutmalıdır.

20 Yaş ve Gömük Diş Çekim Fiyatları Nedir?

Dişlerin yerine pozisyonuna ve yapılacak cerrahi işleme göre değişmektedir. Gerekli bilgi muayeneden sonra verilir.